E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Archiwum

Wydanie nr 8/2020 (375)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
BŁOTNE BRYGADY KRZYSZTOF FEUSETTE
10
MIARA SUKCESU DOROTA ŁOSIEWICZ
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
SALTO MORTALE PT. "POLEXIT" JAN PIETRZAK
15
NATURA KASTY BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
POCHWAŁA KALIGRAFII MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
WALIZKA MARII NIKLIŃSKIEJ MICHAŁ KORSUN
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
Z MACIEJEM NAWACKIM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY

KRAJ

28
HEJT WE KRWI MARCIN WIKŁO
32
PIĄTKA ZE STERNIKIEM STANISŁAW JANECKI
35
KRÓTKA HISTORIA POLEXITU KONRAD KOŁODZIEJSKI
38
Z KRZYSZTOFEM KUBOWEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
44
JAK KWAŚNIEWSCY WILLĘ SPRZEDAWALI MAREK PYZA
46
ROZCZAROWANIE MODERNISTÓW, RADOŚĆ ORTODOKSÓW GRZEGORZ GÓRNY
48
Z DANIELEM OBAJTKIEM ROZMAWIAJĄ MICHAŁ KARNOWSKI I MACIEJ WOŚKO
52
RUSZAMY JUŻ DZIŚ ZBIERZMY.PL: NASZA NOWA INICJATYWA
53
Z MARIUSZEM PILISEM ROZMAWIA PIOTR FILIPCZYK

SIECI KULTURY

56
HOLLYWOOD ABDYKOWAŁO ŁUKASZ ADAMSKI
58
BONG - CZŁOWIEK, KTÓRY ROZSADZIŁ SYSTEM JOLANDA GAJDA-ZADWORNA
60
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
62
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI
64
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA

WSIECI HISTORII

65
HISZPAŃSKIE DOZNANIA JAN ŻARYN
66
HISZPANKA TEŻ BYŁA CHINKĄ ANDRZEJ FEDOROWICZ
69
W OCZACH ZAGRANICY... RYSZARD CZARNECKI
70
ZAPOMNIANA BOHATERKA WOJNY Z BOLSZEWIKAMI MARCIN K. SCHIRMER
72
FELIKSA STAMMA ŻYCIORYS MNIEJ ZNANY GRZEGORZ MAJCHRZAK

OPINIE

74
K JAK KRWAWY MACIEK HANNA KARP

ŚWIAT

76
LIBERAŁ, A JEDNAK FASZYSTA JAN ROKITA
79
ROSJA: SANKCJE DZIAŁAJĄ MAREK BUDZISZ

GOSPODARKA

82
Z WITOLDEM WŁODARCZYKIEM ROZMOWA O POLSKIEJ BRANŻY SPIRYTUSOWEJ

PODRÓŻE

86
MOJE SMAKI: PRZEMEK KOSSAKOWSKI JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
SZKODNICY KIDAWY WOJCIECH RESZCZYŃSKI
90
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
FLEJTUCHY ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
PATROLI ŻAL WIKTOR ŚWIETLIK
94
DAWAĆ ŚWIADECTWO PRAWDZIE ALINA CZERNIAKOWSKA
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
ROZHUŚTAĆ EMOCJE RYSZARD MAKOWSKI
97
TAMTEN CZAS... LUTY 82 LESZEK DŁUGOSZ
98
A DOBRE SPOŁECZEŃSTWO? ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Trzy pułapki na drodze do reelekcji

To będą wybory, które – tak jak te październikowe – naprawdę zaważą na losach kraju. Jeśli prezydent Andrzej Duda zapewni sobie reelekcję, obóz dobrej zmiany dostanie trzyletni oddech. Jeśli wygra ktoś z opozycji, rządowi będzie bardzo trudno przetrwać do końca kadencji parlamentu.

O powodzeniu bądź klęsce Andrzeja Dudy zdecyduje wiele czynników, ale dziś warto zwrócić uwagę na trzy elementy (czy też wymiary kampanii), być może nieco poboczne, ale potencjalnie bardzo istotne.


Po pierwsze, największa partia opozycyjna nieprzypadkowo wystawiła do walki z Andrzejem Dudą kobietę – Małgorzatę Kidawę-Błońską. To logiczne wyciągnięcie wniosku z tego, że opozycja cieszy się większym poparciem wśród płci pięknej niż wśród mężczyzn. Wybory będą więc próbą wywołania swego rodzaju kobiecej rewolty, o której od dawna marzą środowiska lewicowe. Korzyści są oczywiste: nie tylko zmiana sytuacji politycznej, lecz także rewolucja światopoglądowa. Ekipa Andrzeja Dudy musi odpowiedzieć na to zagrożenie odpowiednio przemyślanym przekazem, a także stosownie ukształtowanym sztabem.

Po drugie, dużo zależy od tego, jak będzie wyglądała finalnie stawka kandydatów. Czy do znanej już szóstki, która nie powinna mieć problemów z zebraniem podpisów (Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak), dołączy ktoś jeszcze? Co ważne, czy pojawi się jakiś kandydat, który nie będzie się skupiał na atakowaniu obecnego prezydenta, ale który skieruje wektor swojej aktywności w inną stronę? Doświadczenia z kampanii warszawskiej są jednoznaczne: to, że wszyscy kandydaci solidarnie atakowali Patryka Jakiego, wytwarzało wrażenie jego osamotnienia. Teraz też może być podobnie, bo przecież jest jasne, że w interesie liderów Konfederacji (co nie znaczy, że również wyborców) jest porażka Andrzeja Dudy – droga do wielkości tej formacji wiedzie po trupie PiS.

Po trzecie, niezwykle ważna jest dynamika różnych procesów wokół reformy wymiaru sprawiedliwości. Można tu mówić nawet o swoistym wyścigu dającym się sprowadzić do pytania: czy uda się szybko wybrać nowego I prezesa Sądu Najwyższego, co bezdyskusyjnie będzie stanowiło przełom w walce o reformę wymiaru sprawiedliwości? Równolegle będą się toczyły postępowania przeciwko Polsce przed TSUE i KE, których kalendarz również będzie miał fundamentalne znaczenie, zwłaszcza jeśli Bruksela zdecyduje się na sięgnięcie po różnego rodzaju sankcje, także finansowe. Tu ważyć mogą tygodnie, a nawet dni.

Kampania na razie dopiero się rozkręca. Zapewne wyścig rozstrzygnie się dopiero 24 maja, ponieważ szanse na zwycięstwo Andrzeja Dudy w pierwszej turze wydają się niewielkie. Paradoksalnie, to także ważne pytanie: czy ryzykować i jednak walczyć o wiktorię już 10 maja, czy też od razu się nastawić na drugą turę? Wbrew pozorom każda z odpowiedzi na to pytanie musi skutkować nieco inną strategią. Ich wspólnym elementem musi być jednak maksymalna mobilizacja zwykłych Polaków, także dlatego, że na maksymalną mobilizację establishmentu nie trzeba czekać. Ona już jest rzeczywistością.

 

Jacek Karnowski

W nowym tygodniku „Sieci”: Sędzia, który zatrzymał anarchię

01.01.1970

W nowym numerze tygodnika „Sieci” dr Tomasz Nawacki opowiada m.in. o tym dlaczego podarł projekt bezprawnej uchwały wspierającej działania sędziego Juszczyszyna. W wywiadzie przeprowadzonym przez Jacka i Michała Karnowskich, sędzia Nawacki przyznaje, że „jednym z elementów sędziokracji w Polsce była całkowita kontrola środowiska nad postępowaniami dyscyplinarnymi”.

Czytaj więcej

„Gra w Gazetę” na Zbierzmy.pl

01.01.1970

W nowym numerze „Sieci” Piotr Filipczyk rozmawia z Mariuszem Pilisem, polskim reżyserem, dokumentalistą, dziennikarzem i korespondentem wojennym na temat wyjątkowego dokumentu poświęconego powstaniu i działalności „Gazety Wyborczej” -zatytułowanego „Gra w Gazetę”. Film będzie jednym z pierwszych projektów zrealizowanych dzięki portalowi Zbierzmy.pl

Czytaj więcej

Zbierzmy.pl – już 17 lutego nowa strona i nowa inicjatywa Fratrii

01.01.1970

Wydawnictwo Fratria powstało w odpowiedzi na potrzebę stworzenia w Polsce mediów prawdziwie wolnych, gdy na rynku takich – z pozoru niezależnych wydawnictw, było wiele, jednak w praktyce Polacy otrzymywali nieustannie ten sam przekaz – przekaz ściśle dopasowany do określonej doktryny politycznej. Dziś wydawca tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl uruchamia nową stronę - Zbierzmy.pl. To nowa inicjatywa dzięki której chcemy gromadzić środki finansowe na produkcje filmowe, wydawnicze i technologiczne, które będą pokazywać historię naszego kraju bez tabu, bez ukrywania i zafałszowywania faktów.

Czytaj więcej

Obajtek: Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszłość

01.01.1970

Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowego, o budowaniu multienergetycznej spółki, o zarządzaniu, nie zaś administrowaniu największą firmą paliwową w regionie, rozmawiają Michał Karnowski i Maciej Wośko (Gazeta Bankowa).

Czytaj więcej

Sędzia Nawacki: Nie dam się złamać

01.01.1970

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” z sędzią dr. Maciejem Nawackim, prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, przewodniczącym komisji do spraw reformy wymiaru sprawiedliwości KRS.

Czytaj więcej

Grupy prowokatorów stojące za sztabem Kidawy-Błońskiej

01.01.1970

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marcin Wikło pisze o powiązaniach grup KOD i SokZBuraka ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej, szczególnie zaś sztabem Małgorzaty Kidawy Błońskiej. Grupa prowokatorów, która zakłócała przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku i Wejherowie, otrzymała gratulacje i uściski od kandydatki PO na prezydenta.

Czytaj więcej

Kup tygodnik „Sieci” z wyjątkową książką

01.01.1970

Już od poniedziałku, 17 lutego wydanie tygodnika „Sieci” dostępne także z pierwszą częścią wyjątkowej książki „Żołnierze Wyklęci – ci, którzy nigdy nie ulegli.”. Publikacja ta przedstawia bohaterskie czyny, dramatyczne losy, wciąż żywe wspomnienia o Wyklętych.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.