E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Michał Karnowski: „Rosja jest dziś dalej od naszych granic niż była za Janukowycza”

opublikowano: 24 marca 2014

Zobacz zapis czatu!

 

Przedstawiamy zapis czatu z publicystą "wSieci" Michałem Karnowskim:

Witam! Jak Pan ocenia spór pomiędzy Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem GP, a ks. Tadeuszem Isakowiczem- Zaleskim?

Ideowo jestem w tej sprawie z Tomaszem Sakiewiczem, ale po tylu latach współpracy i biorąc pod uwagę osobę księdza można było rozejść się (co w redakcjach jest rzeczą normalną) delikatniej. Obie strony poniosły tu niepotrzebnie nerwy.

Witam. Czy jest szansa zobaczyć Was w telewizji Republika? Z tego co widzę znajdują się w niej tylko dziennikarze GP i DoRzeczy.

Hmmm... Precyzyjnie rzecz biorąc koledzy ze wspomnianych redakcji bywają tam pewnie najczęściej, czemu trudno się dziwić, bo są współtwórcami tej stacji. Ja tam bywam w miarę możliwości i czasu, a tego brakuje na wiele spraw bo ciąży na nas odpowiedzialność za portale i „wSieci”. Nasi autorzy, Jachowicz, Adamski, Król, Zaremba, Janecki i inni, bywają tam bardzo często, i super, bo promują nasze pismo. Także nie ma tu żadnej zagadki.

J. Kaczyński zrezygnował z najlepszego europosła PiS Konrada Szymańskiego, ale wystawił byłego radnego PRON i członka Ordynackiej Karola Karskiego. Czy to dowód,  że Kaczyński stawia wyżej prywatne sympatie i antypatie niż dobro Polski?

Na pewno szkoda, że nie będzie Konrada Szymańskiego w Parlamencie Europejskim. Z drugiej strony to nie jest funkcja dożywotnia, a sam Szymański pozostaje w PiS i polityce.

Co z pomysłem, o którym pytałem Pana na poprzednim czacie t.j. "powrotu do korzeni" i stworzenia dodatku albo chociażby rubryki "Przedruki z Internetu"??

Koncepcja dojrzewa. Planujemy niedługo większe zmiany w gazecie i wtedy coś takiego się pojawi.

Jak Pan ocenia protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie i niestety jak dla mnie lans każdej partii, która chce pozyskać przychylność tej części wyborców?

Możliwe, ale w tle jest autentyczny dramat. To, że coś wspierają politycy nie może automatycznie skreślać naszego zainteresowania! Bo jak inaczej ci ludzie mieliby zostać usłyszani? Potrafimy to chyba oddzielić? A, że lans zbyt nachalny, inna sprawa.

Patrząc na listy PO do PE nie sposób nie zauważyć, że ta partia liczy na znane nazwiska, które pociągną jej wyniki. Żal jednak, że tak zasłużone osoby jak Wenta, Jędrzejczak chcą startować z list partii,, która nie zrobiła dla nich nic. Sami dokonali wielkich rzeczy.

Zgoda, i uważam, że należy im się szacunek. Wyborcy zdecydują czy dorobek w tych dziedzinach upoważnia do zajmowania tak ważnych funkcji politycznych.

Ile jeszcze trzeba, żeby coś w tym kraju z betonu się zmieniło ? Wszyscy uciekają i to na masową skalę. I nic. Nikt nie próbuje tego zmienić.

Trzeba wiele rzeczy, ale przede wszystkim musi się zmienić władza oraz media. Reszta jest skutkiem.

To pytanie raczej do brata, ale... dlaczego w "wSieci" dajecie łamy i wręcz przedstawiacie jako autorytety takie niezbyt wiarygodne osoby jak Jan Rokita czy Zbigniew Lew-Starowicz?

To dwie różne sprawy. Zamieściliśmy wywiad z panem Lwem-Starowiczem. Jan Rokita dla nas pisuje i zarówno redakcja jak Czytelnicy, co wiem z listów, niezwykle sobie jego analizy cenią. Ja również!

Co sądzi Pan o pomyśle pana Żyrinowskiego, dotyczącego podziału Ukrainy pomiędzy Polskę, Rosję, Węgry i Rumunie?

To jest czysta prowokacja. Ma nas skłócić z Ukraińcami. Tak prymitywna, a jednak z taką powagą potraktowana przez największe telewizje. Załamałem się oglądając jak poważnie pytają o to kolejnych polityków...

Asusy są słabe, nie polecam.

Ja swój chwalę, miałem przedtem jakiś super marki na który wydałem majątek, ale padł szybko. Ten się trzyma.

Co się stanie ze wSumie.pl? Co z autorami, którzy tam piszą? Zostaną wchłonięci razem z portalem? Pozdrawiam.

Tak, całość zespołu i wszystkie publikacje odnajdą Państwo na nowym wPolityce.pl. Plus dużo więcej.

Mnie najbardziej dziwi postawa Twojego Ruchu. Usłyszałam, że trzeba zabrać Kościołowi, żeby starczyło dla tych dzieci. Tymczasem TR mówi o aborcji takich dzieci, o prawie rodziców do eutanazji nieuleczalnie chorych. To jest dla mnie największa hipokryzja j tego ruchu. Z jednej strony stoją po stronie śmierci,  tu próbują ratować takie osoby. Mam nadzieję, że ludzie przejrzą na oczy i zobaczą, że TR nie ma żadnego pomysłu. Tylko walka z Kościołem, cywilizacja śmierci poprzez aborcje, eutanazję, legalizację wszelkiej maści środków odurzających.

To co ma Kościół, dostał od wiernych. To co dostaje od Państwa jest wyrównaniem za ukradzione. Zresztą, każdy mądry dopóki nie spojrzy w oczy śmierci czy nie spotka się z cierpieniem, wtedy cała ta hucpa zdrowych, zadowolonych z siebie byczków pęka jak bańka mydlana. Palikotowcy to biedni, sfrustrowani ludzie, duchowe dzieci SB.

Dobry wieczór, czy jest szansa na to, żeby pozostając ulubioną lekturą Polaków o konserwatywnych poglądach tygodnik "W Sieci" zaczął być nieco mniej powszechnie kojarzony z medialnym wsparciem dla Prawa i Sprawiedliwości? Uwielbiam Wasz tygodnik ale przyznaję, że nieco przeszkadza mi zbyt mocno wyczuwalna sympatia do tej konkretnej partii.

Na pewno ma Pan rację, że zawsze warto pilnować niezależności i spoglądać z pokorą w lustro. Z drugiej strony często słyszę, że za bardzo dzielimy włos na czworo. Ale dziękuję za opinię, będę pamiętał, bo i naszym celem jest gazeta konserwatywna, a nie partyjna. Taką staramy się robić.

Jeden z symboli uwłaszczenia nomenklatury PZPR to Marek Król, który z kolegą PZPR-owcem uwłaszczył sie na tygodniku Wprost. Co Pan widzi w tym byłym działaczu ZSMP i PZPR, ze zaprasza go do współpracy?

Nie czuję się na siłach oceniać całego życia Marka Króla. Mogę powiedzieć jednak, że tak za rządów śp. Lecha Kaczyńskiego jak po tragedii smoleńskiej, która jest ważną granicą, zachowywał się bardzo dzielnie. Zapłacił za to dużą cenę, a ja go bardzo szanuję.

 

Dlaczego jest Pan zwolennikiem mordowania Polaków na Wołyniu?

Proszę nie posługiwać się kłamstwem.

Dwa pytania: 1) Gdzie można odnaleźć pana teksty, pisane dla "Dziennika-Polska-Europa-Świat"? 2) Czy jako formacja intelektualna wspierająca Prawo i Sprawiedliwość dopuszczacie państwo możliwość koalicji tej partii z Sojuszem Lewicy Demokratycznej? Widać chociażby na polu społecznym jak i gospodarczym zbliżenie programowe obu partii (Narodowy program zatrudnienia, podwyżka podatków, likwidacja OFE, sceptycyzm wobec gimnazjów, itp)?

Teksty są w archiwach, niestety w Internecie zostały wykasowane. Co do drugiego - nie wiem, może w redakcjach bliskich władzy ktoś uważa się za odpowiedzialny za program jakiejś partii. My jesteśmy pismem niezależnym i recenzowaliśmy ten program z punktu widzenia polskich interesów, jak je definiujemy. Tym bardziej trudno mi odnosić się do koalicji.

Kresy! Może by w tygodniku „wSieci” zamieszczać jakieś ciekawe artykuły o Kresach! Historia, współczesność, Polacy tam aktualnie mieszkający! Tematów jest mnóstwo! Proponuje cykliczny dział pt. wSieci Kresów!

Polecam "w Sieci Historii" gdzie ta tematyka, wspaniale opracowana, zajmuje bardzo dużo miejsca.

Jak Pan reaguje na opinie, że „wSieci” wasze portale są PiSowskie?

Podobnie jak na dywagacje, że w odróżnieniu np. od pism Lisa jesteśmy "agresywni". Cóż, jeszcze jeden przejaw tej choroby, która każe przy nazwisku superobiektywnego Piotra Zaremby dodawać "prawicowy", a przy nazwisku dobrej koleżanki premiera pani Janiny Paradowskiej nie dodawać nic. Nie jest to uczciwe, ale musimy dać sobie radę pomimo to. I dajemy!

Czy w bezgranicznej miłości do PiS'u nie przeszkadza Panu, że ich nowy program, pod względem gospodarki, jest tak socjalistyczny, że Kaczyński zostałby prawdopodobnie ministrem finansów w ZSRR?

To pytanie tak perfekcyjnie skonstruowane, że powinien pan podesłać to pytanie do "Wyborczej" lub do Lisa, może skorzystają. Nieprawdziwa teza, pogardliwa puenta. Nie szkoda Panu życia? Ja takiego języka nigdy nie używam.

Jak ocenia Pan zachowanie zachodu w sprawie Ukrainy? Czy takie zachowanie nie pokazuje Putinowi że może posunąć się jeszcze dalej?

TAK, niestety tak. A wpływy pana premiera w Unii Europejskiej sprowadziły się do kilku symbolicznych gestów. Jak wyszło szydło z rosyjskiego worka okazało się, że jest tak jak głosił prezydent Kaczyński: możemy liczyć tylko na Stany Zjednoczone i warto za każdą cenę wzmacniać ten sojusz. A kto narzekał, że za dużo tych misji w Iraku i Afganistanie, kto tym populistycznie grał? Pamiętają państwo?

Kiedy będą widoczne zmiany na wPolityce.pl?

Za tydzień Państwo je zobaczą.

Panie Michale czy jest Pan Żydem?

Nie, ale pytanie jest mało eleganckie.

Panie Michale co pan myśli o patriotyzmie i historii Polski zepchniętej z głównych mediów? Czy według nich patriotyzm jest niewygodny i niemodny? Pozdrawiam serdecznie i proszę pozdrowić ode mnie pana profesora Jana Żaryna niesamowity człowiek i wielka historyczna wiedza Gdyby wszyscy myśleli po POLSKU to byłoby znacznie lepiej.

Dziękuję, pozdrowię! Tu są dwa zjawiska. Jedno to zaprzaństwo postkomunistyczne, drugie "europejskie". Lekarstwem jest presja, walka o polskość na każdym możliwym odcinku i... lektura książek i gazet z okresu zaborów. Pewność wielu, że to koniec Polski, a polskość jest nieatrakcyjna, wsteczna, była podobna. A jednak, to tych, którzy za Polskę walczyli, czy z bronią czy w kulturze, pamiętamy. I tak będzie zawsze.

Witam, dlaczego i kto spośród grupy trzymającej władzę wg. Pana wystawił tak boleśnie Palikota?

To raczej rozgrywki wewnątrz tego klubu, jakaś walka pod dywanem, bez specjalnego znaczenia. Cóż, jacy ludzie, takie zachowania.

Jak Pan ocenia naszą sytuację geopolityczną przy obecnym kryzysie na Ukrainie? Pytanie drugie, jak mocno nasza gospodarka odczuje w sferze rolno spożywczej, przez ten konflikt? Mówię tutaj o szerokim spectrum restrykcji Federacji Rosyjskiej.

Sytuacja Polski jest z jednej strony bardzo zła gdyż Rosja robi co chce, wraca do agresywnej sowieckiej polityki, a świat reaguje opieszale. Z drugiej strony wyszło na to, że Polska, a zwłaszcza śp. prezydent Lech Kaczyński, mieli rację. A zatem możemy wzmocnić nasze sojusze, dostaliśmy przez ten alarm nieco czasu. No i jednak Rosja jest dziś dalej od naszych granic niż było za Janukowycza... Ale oczywiście lepiej by tego kryzysu nie było, to wygląda dziś na małe Monachium.

Dlaczego naklejka na laptopie?

Syn nakleił.

Jak Pan myśli, czy PiS po wygranych wyborach będzie dążył do zmniejsza liczby darmozjadów-urzędników?

Mam taką nadzieję, bo rzeczywiście skala żerowania na państwie i naszych podatkach przekracza dziś wszelkie granice. Ale trudno mi mówić za PiS, w każdej partii są pokusy skoku na stanowiska. Natomiast przeczuwam, że aparat państwowy będzie używany uczciwiej i skuteczniej bez wątpienia.

Witam, kto Pana zdaniem wygra wybory do PE w RP?

Wszystko wskazuje na Prawo i Sprawiedliwość, ale akcja Tuska ze straszeniem wojną pokazuje, że nie cofnie się przed niczym. Więc ta prognoza nie musi się w finale sprawdzić.

Myśli Pan o założeniu własnego programu telewizyjnego ?

Zapewne każdy kto zajmuje się budową mediów myśli o telewizji w dalekiej przyszłości. Ale też doświadczenia wielu inicjatyw pokazują, że zbytnie rozszerzanie frontu może być szkodliwe. Na razie zatem skupiamy się na budowie portali internetowych (wkrótce zobaczą Państwo nową odsłonę wPolityce.pl ) oraz wzmacnianiu tygodnika "w W Sieci". Jeśli te dwa przedsięwzięcia postawimy na solidnych fundamentach, to i tak mamy za co dziękować Panu Bogu. Poza tym są już inne inicjatywy telewizyjne, którym szczerze kibicujemy.

Jest pan zwolennikiem olimpiady w Krakowie ?

Jak patrzę na dramaty ludzkie (choćby ostatnio opiekunowie niepełnosprawnych w Sejmie) to ochota na wielkie imprezy sportowe mija... Inna sprawa: Tusk nie ma dla nich pieniędzy, ale na koncert Madonny były. Czy polski podatnik musi płacić na takie bzdury!?

Czy Janusz Korwin-Mikke i jego KNP w końcu ma szanse przekroczyć próg wyborczy i dostać się do PE? Osobiście sądzę, że w ostatnich czasie poparcie dla KNP bardzo wzrosło jak i częste zapraszania do mediów ?

Szansę mają, ale Korwin chyba nie chce z niej skorzystać. To niestety dużo wielkiego zaangażowania zawsze wpadającego w czarną dziurę. Całe generacje młodych ludzi najlepsze lata spędzają w ruchu, który w finale prowadzi ich donikąd albo każe wychwalać Rosję. Nie rozumiem.

 



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.