E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Archiwum

Wydanie nr 21/2020 (388)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
OBCHÓD KRZYSZTOF FEUSETTE
9
ATAK NA MIARĘ SUKCESU DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
SZLOCH, PLAJTA, KASTA... ITP. JAN PIETRZAK
13
DEMOKRACJA CZY ZAMACH STANU BRONISŁAW WILDSTEIN
14
ZDJĘCIA Z PODRÓŻY JANUSZA WIĘCKOWSKIEGO MICHAŁ KORSUN
15
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
SIŁA NASZEJ GOSPODARKI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA

TEMAT TYGODNIA

19
DROGI KANDYDAT MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

24
Z JACKIEM SASINEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI
28
ZE ZBIGNIEWEM ZIOBRĄ ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
32
CHWIEJNOŚĆ PRZYWÓDCY JAN ROKITA
34
PUTINADA W WARSZAWIE STANISŁAW JANECKI
38
Z MICHAŁEM MOSKALEM ROZMAWIA PIOTR FILIPCZYK
43
WYSOKA CENA NASZYCH ASPIRACJI KONRAD KOŁODZIEJSKI

100-LECIE URODZIN JPII

46
JAN PAWEŁ II I TAJNE ARCHIWUM WATYKAŃSKIE GRZEGORZ GÓRNY
50
NARODZINY LOLKA MILENA KINDZIUK
53
Z DARIUSZEM KARŁOWICZEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK

PANDEMIA KORONAWIRUSA

56
BEZCZAS ALEKSANDRA JAKUBOWSKA

SIECI KULTURY

59
SUBTELNY TWARDZIEL JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
62
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

ŚWIAT

64
KOMITET DS. CENZURY ALEKSANDRA RYBIŃSKA

OPINIE

66
ATMOSFERA DLA HEJTERA. PRZYPADEK KAMILA K. JAKUB MACIEJEWSKI
68
CO TO JEST FENOMEN POLSKOŚCI JERZY BIERNACKI

DODATEK

71
NIEZWYKŁE EKSPONATY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ CZ. 3

NATURA DLA LUDZI

80
NIE TYLKO Z ODMĘTÓW MORZA SARGASSOWEGO PRZEMYSŁAW BARSZCZ

KUCHNIA

82
MOJE SMAKI: MARATON NA KSIĘŻYCU JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
82
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

84
WALKA TRWA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
85
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
86
EGOKRACJA ALEKSANDER NALASKOWSKI
87
WAŻKIE SPRAWY WIKTOR ŚWIETLIK
88
MEDIA KAGAŃCOWE RYSZARD MAKOWSKI
89
PRZYJEMNOŚCI MAJOWE LESZEK DŁUGOSZ
90
NIE JEST CNOTLIWĄ PANNĄ! KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Niemiecka gra wokół polskiego Trybunału

Niemieckie strategie wobec polskich elit można podzielić na trzy zasadnicze modele. Pierwszy zakłada po prostu skorumpowanie – hodowanie klienta – przez stypendia, granty, medale, dystrybucję prestiżu za pomocą niemieckich mediów dla Polaków. Z tej szkoły mieliśmy nawet premiera.

Drugi model, stosowany wobec tych, którzy zrazu w ten mechanizm nie weszli lub się na niego nie załapali, polega na wciąganiu w taki „dialog” – za pomocą mieszanki pochwał i kar – żeby delikwenta zneutralizować. Może nie zhołdować, ale skłonić do przyjęcia bajeczki o braku znaczenia państw narodowych w Europie, uznaniu faktycznego zwierzchnictwa niemieckich elit i w efekcie zaniechania aktywnej pracy na rzecz podmiotowości państwa polskiego.

Dla opornych jest strategia trzecia: brutalny, często wulgarny atak za pośrednictwem zależnych od niemieckich ośrodków decyzyjnych mediów i próby „wychowywania” przez negatywny stosunek instytucji unijnych i innych europejskich struktur, zrzeszeń, formalnych lub nie sieci.

Prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska jest poddawana takiej nagonce od grudnia 2016 r., kiedy została przez prezydenta RP powołana na to stanowisko. Okazała się jednak dzielną w obronie niezależności sędzią i odporną na takie presje Polką. Przetrwała także kampanie uderzające kłamliwymi zarzutami wobec ambasadora RP w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego – jej męża. Ale i to chybiło.

Prezes Przyłębska nie dała się sprowokować, nie dała się wciągnąć w pułapkę pyskówki, która miała odebrać jej powagę. Jest odwrotnie – mimo nagonki zabiera głos spokojnie, odpowiedzialnie i niezależnie kieruje pracami TK. Po okresie upolitycznienia w końcówce rządów poprzedników, wciągnięciu Trybunału na partyjne barykady, instytucja ta odzyskuje prestiż i zyskuje szacunek za prawdziwą wierność polskiej konstytucji.

W tym właśnie kontekście należy odczytywać słowa prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego, który zdecydował się na wejście na szczytowy poziom w próbach „wychowywania” prezes Przyłębskiej – sięgnął po obelgi. Powiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny nie jest już według niego poważnym sądem, lecz „ jest marionetką”

Julia Przyłębska i tym razem nie dała się sprowokować. „Ta wypowiedź nie mieści się w żadnych kanonach rzetelnej debaty publicznej. Jestem zażenowana, że osoba pełniąca tak ważną funkcję wypowiada się w taki sposób” – oświadczyła tylko.

Obelgi, jakie Niemcy miotają pod adresem prezes Julii Przyłębskiej, to najlepszy dowód, że zadanie oderwania Trybunału od wpływów politycznych i zewnętrznych zostało zrealizowane. Wystawiają też jak najgorsze świadectwo tamtejszym elitom. Coś z postawy wyższości wobec Polaków – jak widać – zostało. Znowu tam, w Berlinie, tworzy się jakiś ośrodek reedukujący Polaków.

Ale sprawa ma jeszcze drugie dno. Trudno nie pamiętać o gorącej jeszcze i przełomowej decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. orzeczenia TSUE dotyczącego działań Europejskiego Banku Centralnego.

Skrótowo mówiąc: w tej skomplikowanej sprawie niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, iż kompetencje TSUE są ograniczone literą unijnych traktatów, a do konstytucyjnych trybunałów państw narodowych należy ostatnie słowo.

Od razu podniosły się w Berlinie głosy, że to wyrok z jednej strony dobry dla Niemiec, bo wzmacnia niemiecką suwerenność, ale z drugiej zły, bo przecież w Budapeszcie i Warszawie też podobnie myślą. I teraz dostali do ręki ważny argument.

Myślę, że w podłym ataku sędziego Vosskuhlego chodzi także o zniwelowanie konsekwencji wyroku niemieckiego Trybunału – skoro nie można tego zrobić za pomocą argumentów prawnych i politycznych, to używa się broni dostępnej – niemieckiej soft power, zasobów medialnych, i próbuje się nakręcić akcję prowadzącą do zaniżenia znaczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Po to właśnie, by Polacy nie mieli narzędzia, które ich suwerenność i konstytucję postawi wyżej niż wychodzące poza traktaty wyroki TSUE.

Stawka jest więc bardzo wysoka, kluczowa dla Polski, a od prezes Julii Przyłębskiej zależy bardzo dużo. Gdyby Niemcy mieli tu, w polskim TK, swojego człowieka – wyczarowałby z paragrafów wniosek, że co wolno Niemcom, nie działa nad Wisłą. Podżyrowałby Europę podwójnych standardów. Nie takie cuda się działy. Ale nie mają.

Jest Julia Przyłębska. Dużo zrobili i dużo zrobią, by ją osłabić. Warto o tym kontekście pamiętać.

Michał Karnowski

W tygodniku „Sieci”: Kasa Szymona

17.05.2020

Najnowszy numer tygodnika „Sieci” ujawnia rewelacje, kto ze świata wielkiego biznesu III RP stoi za plecami Szymona Hołowni walczącego o fotel prezydenta RP i jak wielkie pieniądze wpompowano już w kampanię tego celebryty.

Czytaj więcej

Drogi kandydat

17.05.2020

Szymon Hołownia osiągnął szczyt swojej popularności tak, jak planował – w maju, na wybory, które się nie odbyły. Jest drugi w sondażach. Tylko naiwni obserwatorzy polityki uwierzą, że to efekt jego wspaniałych idei, których wyczekiwali Polacy – analizują na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło. Operacja wykreowania nowego podmiotu politycznego została precyzyjnie zaplanowana – przy ogromnym budżecie i wsparciu najlepszych najemników.

Czytaj więcej

Powinniśmy szczerze porozmawiać

17.05.2020

Wybory należało zorganizować w maju. Tak sądziłem wówczas i tak sądzę dziś. Głosowanie na przełomie czerwca i lipca nic nie zmieni z punktu widzenia zagrożenia epidemicznego, oznacza za to stratę czasu na długą kampanię i nie zwiększa szans Andrzeja Dudy. Czeka nas bardzo ciężka bitwa o Polskę. O wszystko – ze Zbigniewem Ziobrą, prezesem Solidarnej Polski i ministrem sprawiedliwości rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Jacek i Michał Karnowscy. 

Czytaj więcej

Udowodniliśmy, że państwo już nie jest z kartonu

17.05.2020

Obrona kluczowej własności państwowej była zawsze rdzeniem programu Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiaj potwierdza się, że mieliśmy rację. Stąd te ataki – mówi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Michałem Karnowskim.

Czytaj więcej

Komitet do spraw cenzury

17.05.2020

Facebook ogłosił w minionym tygodniu, po 18 miesiącach prac przygotowawczych, w których uczestniczyło ponad 2 tys. ekspertów z 88 krajów, skład nowej rady nadzorczej, która będzie decydować, czy treści zablokowane przez portal słusznie trafiły pod nóż cenzorski. W każdym razie na początku, bo w dalszej przyszłości ma je samodzielnie na bieżąco usuwać przy wsparciu ekipy techników - pisze na łamach „Sieci” Aleksandra Rybińska.

Czytaj więcej

Jan Paweł II i Tajne Archiwum Watykańskie

17.05.2020

Papież z Polski – jako jedyny dysponent najcenniejszych zbiorów archiwalnych na świecie – korzystał z nich, by ujawniać prawdę o kontrowersyjnych wydarzeniach z historii Kościoła. Dzięki temu obalono wiele narosłych później legend. Grzegorz Górny omawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”, w jaki sposób Jan Paweł II korzystał z Tajnego Archiwum Watykańskiego w celu ujawnienia prawd historycznych.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.