E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Archiwum

Wydanie nr 37/2018 (300)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
TĘCZOWY LIŚCIK KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
14
OPOZYCJA NIE LUBI NIEPODLEGŁOŚCI JAN PIETRZAK
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
KOSMICZNY BŁĄD MARTA KACZYŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY PO ŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
Z DANIELEM OBAJTKIEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

REPORTAŻ Z ROSJI

28
SMOLEŃSKI SPEKTAKL PUTINA MAREK PYZA I MARCIN WIKŁO

KRAJ

34
SZALEŃSTWO SCHETYNY STANISŁAW JANECKI
37
PUNKT DLA PROWOKATORA KONRAD KOŁODZIEJSKI
40
Z MARKIEM JAKUBIAKIEM I IRMINĄ OCHENKOWSKĄ ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
44
GORĄCE KRZESŁO W PAŁACU PREZYDENTA MARCIN FIJOŁEK
46
RODZINA PAPIEŻA NA POWĄZKACH MILENA KINDZIUK
49
Z RAFAŁEM WOSIEM ROZMAWIA PIOTR SKWIECIŃSKI

SIECI KULTURY

53
POWRÓT TARANTINO ŁUKASZ ADAMSKI
58
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
59
LEGENDA OŻYWIONA ADAM CIESIELSKI
60
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
62
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

HISTORIA

64
RYSZARD SIWIEC: "USŁYSZCIE MÓJ KRZYK" GRZEGORZ MAJCHRZAK

OPINIE

67
OFIARA ROSYJSKIEGO STRACHU PIOTR SKWIECIŃSKI

ŚWIAT

70
"LAWENDOWA MAFIA" I "HOMOHEREZJA" GRZEGORZ GÓRNY
72
Z HENRYKIEM M. BRODERIEM ROZMAWIA ALEKSANDRA RYBIŃSKA
75
MEDIOLAŃSKI PAKT PRZECIW MACRONOWI JAN ROKITA

GOSPODARKA

80
O POLSCE W EUROPIE MACIEJ WOŚKO
84
SĄD RATUJE MINISTRA Z PO KAJETAN KUTNOWSKI

KUCHNIA

86
MOJE SMAKI: AUGUSTIN EGURROLA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
BEZWSTYD PIOTR SKWIECIŃSKI
89
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA
90
TRZECIA WARTOŚĆ WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
JEDYNIE SŁUSZNY MOTŁOCH ALEKSANDER NALASKOWSK
93
RYNKOKRACJA WIKTOR ŚWIETLIK
94
SKANDAL I NADZIEJA JAN POSPIESZALSKI
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
PISARKA Z LALECZKĄ RYSZARD MAKOWSKI
97
WRZEŚNIOWE ELEGIE LESZEK DŁUGOSZ
98
ANTYPIS OBALA POPRAWNOŚĆ KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Abordaż i rebelia

Anonimowy wysoki urzędnik federalny pisze list do „New York Timesa”, w którym przedstawia się jako członek nieoficjalnego ruchu oporu pracowników administracji, skierowanego przeciw urzędującemu – legalnie wybranemu – prezydentowi. Inny wysoki urzędnik, jeśli wierzyć dziennikarzowi Bobowi Woodwardowi, kradnie z biurka Trumpa projekt prezydenckiej dyrektywy, bo po prostu… uważa ją za niesłuszną. Sekretarz zasobów wewnętrznych Ryan Zinke mówi na zebraniu rady ministerstwa, że ok. 30 proc. jego urzędników jest nielojalnych, a sytuację swoją i swej ekipy porównuje do sytuacji desantu, który abordażem zdobył wrogi statek na pełnym morzu. W odpowiedzi część urzędników zaczyna nosić T-shirty z napisem „30-procentowo nielojalny”.

Przypomina to coś państwu?

Tak jest, Ameryka i Polska zaczynają dziś wyglądać podobnie. I tu, i tu mamy do czynienia z rebelią dotychczasowego establishmentu, który nie chce się pogodzić z tym, że władzę przejęli ludzie przez ów establishment pogardzani. I tu, i tu nowi rządzący odczuwają głęboką nieufność – by nie rzec wrogość – do podległego im aparatu; mają tendencję do traktowania go jako przeciwnika. Dodajmy, że często jest to przesada, ale też często reakcja w pełni racjonalna.

Łatwo byłoby skończyć wezwaniem do kompromisu. Ale obawiam się, że i w Ameryce, i w Polsce jest na to za późno.

 

Piotr Skwieciński

 

Marsz jedności 11 listopada

Podczas uroczystości na Westerplatte premier Mateusz Morawiecki wystosował niezwykle ważną odezwę. Jej przesłanie: „Pójdźmy razem w jednym Marszu Niepodległości”. Nareszcie ktoś zadeklarował publicznie to, na co czekało wielu obywateli.

Marsze 11 listopada wzbudzały zawsze dużo emocji. Ten najbardziej liczny wyruszający w Warszawie z ronda Dmowskiego był wielokrotnie obiektem prowokacji, a w ubiegłym roku szkalowano jego uczestników, rozgłaszając na cały świat, że przeszło 60 tys. faszystów. Ten rok jest wyjątkowy. Narodowe Święto Niepodległości ma niezwykły, rocznicowy wymiar. Mija sto lat od chwili, gdy Polska została wskrzeszona po 123 latach zaborów. Naszym obowiązkiem jest uczczenie tego dnia w sposób godny i podniosły. Zapomnijmy na ten jeden dzień o codziennych animozjach, o ideologicznych swarach, o polityczno-światopoglądowych utarczkach.

Pójdźmy w jednym wielkim marszu przez Warszawę. Pokażmy światu, że nie tak łatwo nas dzielić. Jesteśmy to winni tym, którzy sto lat temu przynieśli nam wolność, ale też dobrze by było, żeby następne pokolenia nie patrzyły na nas jak na niedojrzałych do niepodległej. Radujmy się Polską, bo wielu na nią czekało, a my ją mamy!

Ryszard Makowski

"Sieci”: Smoleński spektakl Putina

01.01.1970

Wiemy, jaki naprawdę sygnał dostali od Rosjan polscy prokuratorzy: z naszej strony nie liczcie już na nic. Wraku nie tylko wam nie oddamy, lecz nawet nie pozwolimy go dotknąć. Świadkowie, których chcecie przesłuchać, nie żyją, wyjechali albo stracili pamięć. Byliśmy w Smoleńsku. Miejsce polskiej tragedii narodowej coraz bardziej zarasta chaszczami. Niedługo będzie biegł tędy gazociąg. Polecieliśmy też ścieżką, jaką nad Siewiernyj zniżał się rządowy tupolew. Film z unikatowymi zdjęciami prezentujemy w telewizji wPolsce.pl – piszą na łamach „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

W najnowyszym „Sieci”: Wielkie kłamstwo Platformy

01.01.1970

W nowym wydaniu „Sieci” prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek demaskuje hasło wyborcze Platformy Obywatelskiej. Wskazuje na wyjątkową bezczelność opozycji i zauważa, że ludzie poprzedniej ekipy rozkradali państwo przez osiem lat. W paskudny sposób godzili się na grabienie majątku narodowego, kombinowali. Tymczasem PiS to złodziejstwo zatrzymał. W tygodniku także reporterska relacja Marka Pyzy i Marcina Wikło z lotniska Siewiernyj. Byliśmy w Smoleńsku. Miejsce polskiej tragedii narodowej coraz bardziej zarasta chaszczami. Niedługo będzie biegł tędy gazociąg. Polecieliśmy też ścieżką, jaką nad Siewiernyj zniżał się rządowy tupolew. Film z unikatowymi zdjęciami prezentujemy w telewizji wPolsce.pl

Czytaj więcej

Wyjątkowy prezent - odblaski od PZU z tygodnikiem „Sieci”

01.01.1970

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Wbrew pozorom do większości potrąceń dochodzi w obszarze zabudowanym. Okazuje się, że najmniej bezpiecznym miejscem (aż połowa wypadków) są … przejścia dla pieszych. Dlatego, mimo braku nakazu, warto „świecić się” i być widocznym z daleka również w mieście. Do tygodnika „Sieci” dołączamy wyjątkowy prezent od PZU – odblaskowy brelok do zawieszenia lub noszenia na ręku.

Czytaj więcej

O Polsce w Europie

01.01.1970

Trudno wymienić w jednym akapicie tematy, które w ciągu trzech dni tegorocznego XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy wywoływały emocjonujące dyskusje uczestników debat i spotkań. Z pewnością trzeba jednak zauważyć, że polskie Davos, jak nazywane jest krynickie forum, stało się miejscem wymiany opinii na temat współpracy w naszym regionie Europy. Współpracy opartej, jak często mówiono w tym roku, na budowaniu szerokich mostów między firmami, państwami i w ramach międzynarodowych organizacji – o Forum Ekonomicznym w Krynicy pisze Maciej Wośko.

Czytaj więcej

,,Sieci”: Rozbrójmy teraz te miny

01.01.1970

W następnej kadencji przyjdzie zmęczenie PiS-em. I wtedy może on mieć interes w znalezieniu lewicowego partnera – mówi Rafał Woś, przez trzy ostatnie lata członek zespołu „Polityki”, publikujący też w portalu Gazeta.pl i „Dzienniku Gazecie Prawnej” w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim.

Czytaj więcej

„Sieci”: Wielkie kłamstwo Platformy

01.01.1970

Ludzie poprzedniej ekipy rozkradali państwo przez osiem lat. W paskudny sposób godzili się na grabienie majątku narodowego, kombinowali. Nie jak zwiększyć bogactwo Polski, ale jak wyrwać skarbowi państwa kolejne zasoby, firmy, jak się na tym uwłaszczyć. I ci ludzie teraz mają czelność drukować plakaty, że „PiS wziął miliony”. A mowa o ekipie, która właśnie to złodziejstwo zatrzymała! – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z Michałem Karnowskim w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

„Sieci”: Sąd ratuje ministra z PO

01.01.1970

 

Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów! Mateusz Szczurek, który w rządzie PO pełnił funkcję ministra finansów, nie odpowie (przynajmniej na razie) za rzucone wbrew faktom i w szczycie politycznej nagonki na SKOK-i zdanie porównujące kasy do… piramidy finansowej – pisze Kajetan Kutnowski na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci”.


Czytaj więcej

„Sieci”: Pieniądze zobowiązują

01.01.1970

Odkąd Marek ogłosił start w wyborach, czuję się tak, jakbyśmy wsiedli do pociągu, który pędzi na oślep i nie zatrzymuje się na żadnej stacji. Nasze życie rodzinne stanęło teraz na głowie. Z Markiem Jakubiakiem kandydatem ruchu Kukiz’15 na prezydenta Warszawy, i prezesem browarów regionalnych Jakubiak, oraz wiceprezesem tej firmy Irminą Ochenkowską rozmawia Dorota Łosiewicz.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.