E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Archiwum

Wydanie nr 49/2019 (364)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
MISTRZ BAMBUKO KRZYSZTOF FEUSETTE
10
1468–1572. TRUDNY ZŁOTY WIEK JAN PIETRZAK
11
DŁUGI CIEŃ PRL BRONISŁAW WILDSTEIN
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
PIĘKNE ZNAKI ZAPYTANIA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
OPERACJA: SENAT MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

24
ILE JEST PIS W PIS STANISŁAW JANECKI
28
Z JACKIEM SASINEM ROZMAWIA EDYTA HOŁDYŃSKA
32
ZADANIE DLA KACZYŃSKIEGO JAN ROKITA
34
SZYMON HOŁOWNIA. NOWE OBLICZE „KATOLICYZMU OTWARTEGO” GRZEGORZ GÓRNY
36
Z RYSZARDEM CZARNECKIM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI
40
ODPOWIEDNIE DAĆ RZECZY SŁOWO DOROTA ŁOSIEWICZ
44
POWRÓT CZERWONEJ HISTORII JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
46
Z RAFAŁEM WOSIEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
50
NAUKA CZY IDEOLOGIA? MARZENA NYKIEL

SIECI KULTURY

53
NIE ZMARNOWAĆ TEJ SZANSY JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
55
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
56
Z PAWŁEM DELĄGIEM ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
60
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
62
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

64
PRZECIWKO NAM STAWALI WSZYSCY MEDIALNI MOCARZE ZAPIS DEBATY Z TWÓRCAMI FILMU „NIEPLANOWANE”
68
S JAK STAN WOJENNY HANNA KARP

ŚWIAT

70
WSZĘDZIE, GDZIE SPOJRZYSZ, OSZUŚCI MAJA NARBUTT
73
PRZECZEKAĆ PUTINA MAREK BUDZISZ
75
CIĘŻARÓWKĄ, NOŻEM, CZYMKOLWIEK! ALEKSANDRA RYBIŃSKA

W SIECI HISTORII

79
80 I 38 LAT TEMU JAN ŻARYN
80
REPARACJE WOJENNE 45 LAT TEMU PIOTR ŁYSAKOWSKI
83
RYSZARD KACZOROWSKI – OSTATNI PREZYDENT RP NA UCHODŹSTWIE KRZYSZTOF TARKA

GOSPODARKA

88
Z ADAMEM KWIATKOWSKIM ROZMAWIA STANISŁAW KOCZOT
92
NIE STRASZCIE POLAKÓW KRYZYSEM JANUSZ SZEWCZAK

SPORT

102
COŚ JESZCZE WYMYŚLĘ CEZARY KOWALSKI

KUCHNIA

104
MOJE SMAKI: OD MARII ANTONINY DO BJÖRK JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
105
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

106
NIEMODNA POKORA ALINA CZERNIAKOWSKA
107
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
108
KOLEJNE STARCIE WOJCIECH RESZCZYŃSKI
109
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
110
ROSÓŁ RAZ! ALEKSANDER NALASKOWSKI
111
NA PROGU WIKTOR ŚWIETLIK
112
ART. 141 I ART. 178 RYSZARD MAKOWSKI
113
Z WILEŃSZCZYZNY LESZEK DŁUGOSZ
114
TURBO PRZECIW TURBO ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Dyktatura „nadsądu”

Chaos, zamach konstytucyjny i rozpaczliwa walka elit sędziowskich o dominację i pierwszeństwo nad Trybunałem Konstytucyjnym. Tak można określić wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, który miał zrealizować założenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. Wchodzimy w ostateczną fazę wojny, którą polskiemu państwu wypowiedziały niektóre środowiska sędziowskie.

Sprawa, którą rozpatrywała Izba Pracy, dotyczyła odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z 27 lipca 2018 r. Izba uchyliła uchwałę Rady, ale ustne uzasadnienie wyroku wykraczało dalej niż kwestie dotyczące tej jednostkowej sprawy.

Na czym polegają najważniejsze zagrożenia dla systemu sądowniczego, które zostały zawarte w wyroku Izby Pracy SN? Wyrok TSUE to dogmat dla wszystkich sądów i organów w Polsce, a prawo unijne ma pierwszeństwo przed regulacjami krajowymi – przekonuje Sąd Najwyższy. Czy to oznacza, że wyroki europejskich trybunałów stoją ponad orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego? Dla sędziów Izby Pracy tak! Widać, że personalne ataki na prezes Julię Przyłębską zamieniły się w próbę sądowego zamachu konstytucyjnego. Co jeszcze wmawiają nam sędziowie Izby Pracy w swoim wyroku? Są zdania, że każdy sędzia może sobie orzekać, kto może być sędzią. Oznacza to podważenie umocowania Krajowej Rady Sądownictwa, a jeśli dodać do tego całkowitą negację Izby Dyscyplinarnej SN, która miała ukrócić patologie w środowisku sędziowskim, to mamy tu próbę powrotu do tego, co „było”, czyli stanu sprzed reformy sądownictwa.

Wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia to reakcja na słabnące wsparcie „ulicy i zagranicy” dla wojujących z rządem środowisk sędziowskich. Tu nie ma miejsca na odpowiedzialność ani troskę o integralność i spójność systemu sądowniczego. „Kasta” wie, że przyparta do muru musi szokować i prowokować. Bez względu na konsekwencje.

Wojciech Biedroń

 

Prezent dla opozycji

Marian Banaś został prezesem NIK, ponieważ wyróżnił się jako pogromca mafii vatowskiej. Tak się przynajmniej mówi. Walka z wyłudzeniami podatku VAT przyniosła ogromne pieniądze, sprawiła, że budżet nie tylko przestał wreszcie przeciekać jak sito, ale udało się nawet wygospodarować nadwyżkę. Nic więc dziwnego, że z takimi zasługami dla państwa Banaś wydawał się idealnym kandydatem na szefa NIK.

Tyle że dziś sam swoje zasługi unieważnił. Gdzie podział się ten dawny – wydawałoby się – działacz państwowy walczący z okradaniem obywateli? Zamiast niego widzimy człowieka, który – mimo ciążących na nim podejrzeń – za wszelką cenę walczy o pozostanie na stanowisku. Gdzie podziała się jego dawna troska o dobro i autorytet państwa? Czyżby była udawana?

Przychodzą tutaj na myśl perypetie, jakie PiS miewało z różnymi politykami własnego obozu podczas swoich rządów w latach 2005–2007. Egoizm, nielojalność, indywidualne gry rozsadzały wtedy prawicę od środka. Dlatego w ostatniej kadencji PiS było zdecydowanie bardziej ostrożne w doborze ludzi. Ale i tak w końcu przytrafił się Marian Banaś. Prawica może mówić o szczęściu, że stało się to dopiero po wyborach, bo nie ulega żadnej wątpliwości, że obecny upór prezesa NIK na pewno pozbawiłby ją dziś większości w Sejmie.

Przeciwnicy rządu są zachwyceni. Prezesa NIK nie da się odwołać bez zmian w konstytucji, a PiS samodzielnie nie ma wystarczającej większości. Losy Banasia zależą więc tylko od opozycji. Ta jednak nie będzie się z niczym śpieszyć, bo dostała właśnie w prezencie grill, na którym będzie mogła długo smażyć PiS.

Skądinąd jednak trudno zrozumieć, jak to możliwe, że Marian Banaś w ogóle został prezesem NIK? Dlaczego słynny raport o Banasiu, który podobno tak wstrząsnął liderami PiS, otrzymali oni dopiero teraz, gdy mleko się rozlało? Warto spróbować odpowiedzieć na te pytania. Bo w przeciwnym razie opozycja zadba, aby ta sprawa jak najdłużej ciągnęła za sobą fetor.

Konrad Kołodziejski

W tygodniku „Sieci”: Tajemnice Marszałka Senatu

08.12.2019

Mówią o nim Napoleonek. Miał być zbawcą opozycji, ale dziś widać, jak wiele nieciekawych spraw się za nim ciągnie – Marek Pyza i Marcin Wikło piszą w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o Tomaszu Grodzkim.

Czytaj więcej

Operacja Senat

08.12.2019

Profesor Tomasz Grodzki w zawodzie chirurga osiągnął niemal wszystko. Jednak w polityce ceniony medyk nie znaczył dotychczas zbyt wiele. Niespodziewana nominacja na marszałka Senatu sprawiła, że z Pana Nikt stał się Napoleonem, który brawurowo przedstawia narodowi swoje sny o potędze. Czy coś go obudzi? Może wracająca właśnie przeszłość kiepskiego dyrektora szpitala, a może brutalna polityczna rzeczywistość, w której wciąż nie porusza się zbyt biegle – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Państwowymi firmami muszą zarządzać profesjonaliści

08.12.2019

Nie jest moją intencją masowa wymiana szefów spółek skarbu państwa. Wiem, że była budowana w mediach narracja, że stanę na czele resortu, którego głównym zadaniem będzie wymiana prezesów. Żadnej rewolucji personalnej nie przewiduję. Nie wykluczam jednak, że zmiany w najważniejszych spółkach nastąpią - z Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, rozmawia Edyta Hołdyńska.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia. Nowe oblicze „katolicyzmu otwartego”

08.12.2019

- Niegdyś twarzą „Kościoła otwartego” w Polsce była zasępiona, poorana zmarszczkami twarz Tadeusza Mazowieckiego. Dziś jest nią dziecięca buzia Szymona Hołowni. Czy wystartuje on w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? Kto lansuje jego kandydaturę? – pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny.

Czytaj więcej

Będą w nas bili ze wszystkich stron

08.12.2019

- Gdy nie ma maksymalnej mobilizacji obozu patriotycznego, wraca III RP. To lekcja, którą każdy powinien wziąć do serca – Michał Karnowski rozmawia z Ryszardem Czarneckim, politykiem Prawa i Sprawiedliwości, posłem do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej

Odpowiednie dać rzeczy słowo

08.12.2019

- Dzisiejsza dyskusja o feminizowaniu języka polskiego przypomina tę sprzed wieku, pytanie tylko, dokąd zmierza i jaka będzie jej kolejna odsłona – pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Dorota Łosiewicz.

Czytaj więcej

Kolędy na święta z tygodnikiem „Sieci”

08.12.2019

Pięknie ilustrowana książeczka „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki” dołączona zostanie do części nakładu tygodnika „Sieci” już 9 grudnia br. Szukaj wydania ze śpiewnikiem!

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.