E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Potocki: Tusk niewiele rozumie z historii

opublikowano: 12 sierpnia 2014
Potocki: Tusk niewiele rozumie z historii lupa lupa
fot. M.Czutko

Zapis czatu z Andrzejem Rafałem Potockim.

Czy nowa Rosja radziecka faktycznie jest taka mocna?

W gębie. Owszem mają potencjał nuklearny i mocne siły specjalne, którymi rozgrywają Ukrainę, natomiast jeśli chodzi o armię regularną, to jest przestarzała i mocno zdemoralizowana. Na tym etapie może zagrozić Ukrainie, Polsce, Państwom Bałtyckim, ale w konfrontacji konwencjonalnej z NATO nie ma żadnych szans.

Jak ma się poparcie działań rewolucyjnych na Ukrainie do deklarowanego przez tygodnik "wSieci" konserwatyzmu? Czy postawy pro-banderowskie to jedynie zwykła głupota wynikająca z rusofobii, czy agentura?

Na Ukrainie zmienia się podejście do Banderowców. Do tej pory mieli mało innych "bohaterów", natomiast konflikt z Rosją tworzy nowych. Dowodem na to jest historia pewnego batalionu, który dostał się miesiąc temu w okrążenie. Separatyści zaproponowali okrążonym, że wszystkich puszczą do domu, poza tymi z Majdanu. Ci z Majdanu odpowiedzieli, że róbcie co chcecie, my zostajemy i walczymy do końca. Na to cała reszta wzięła z nich przykład i po ostrej walce batalion wyszedł z okrążenia. Jeżeli tzw. myśl banderowska stanowi więcej niż 5-10% aktywistów i zaangażowanych w walkach, to to jest wszystko. Najprawdopodobniej po wojnie problem Bandery, przez takie sytuacje jak ta, którą opisałem, zmarginalizuje się. Dostrzegają to także pozostali działacze. Nowi bohaterowie tworzą nowy etos.

Czy jest Pan za zmiana konstytucji w kierunku postanowień Konstytucji Kwietniowej , mam na myśli system prezydencki , zmianę kodeksu wyborczego do sejmu , sądy przysięgłych czy raczej za demokracją parlamentarno-gabinetową?

W Polsce obecnie prezydent ma bardzo silny mandat, bowiem głosuje na niego ponad połowa uczestników wyborów, podczas gdy na partie rządzącą 30-40%. Logika prawna w demokracji wskazuje na to, że przy tak silnym mandacie społecznym prezydent powinien mieć adekwatne prawa i obowiązki, takie jakie obecnie posiada premier. W związku z tym, albo wprowadzamy system wyborów pośrednich na prezydenta i utrzymujemy status quo, albo konstytucja wymagałaby zmiany. Jeśli chodzi o kodeks wyborczy, Polska jest członkiem Rady Europy. Organem Rady Europy jest tzw. Komisja Wenecka, której status i postanowienia dokładnie określają zasady wyborów i ich przeprowadzania. Przede wszystkim powinniśmy ratyfikować tę postanowienia tej konwencji, bez tego wybory nie są transparentne według standardów europejskich. Jako ciekawostkę podam, że w 70% gdzie przedstawiciele PiSu skontrolowali eurowybory, nieważnych głosów było 2,5%, natomiast w pozostałych 30%, gdzie przedstawiciele PiSu, z tych czy innych względów nie spełnili swojej funkcji, liczba nieważnych głosów sięgała 4-8%. Co do zmiany ordynacji wyborczej, rozumiem że ma Pan wybory jednomandatowe, to w jakiejś części tak, ale nie w 100%. Sądy wymagają gruntownej reformy i właściwie od tego trzeba zacząć.

Co pan sądzi o KNP?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jest według arytmetyki potencjalnym sojusznikiem PiSu, po drugie poglądowo są zbliżeni do myślenia prawicowego w sensie gospodarczym, ale mają wiele wad, które uosabia ich przewodniczący. Najbardziej denerwująca jest deklarowana przez niego pro-putinowska postawa. Jedni dopatrują się w tym cech agentury, ale bądźmy dobrej myśli, że nie. Natomiast jest to tak denerwujące dla Polaków w obecnej sytuacji, że obawiam się, że przepadnie przez to w wyborach. Poza tym nie do końca jasny jest jego stosunek do III RP. A jak wiadomo te dwie sprawy klasyfikują go bądź jako ewentualnego sojusznika PiSu, bądź nie. Jaka będzie przyszłość trudno powiedzieć, bo Korwin-Mikke nie jest do końca obliczalnym politykiem, czego dowód już dał kiedyś wnioskując za ustawą lustracyjną, a potem za odwołaniem rządu Olszewskiego. Osobiście mam kilku kolegów, zwolenników Korwin-Mikkego. Poza tym KNP nie jest partią do końca wodzowską, jak PiS czy PO. Bardzo duży wpływ na decyzje mają tacy działacze jak np. Wipler. W związku z tym trudno jest cokolwiek wyrokować, jakie będzie oblicze tej partii za rok.

Naprawdę uważa Pan, że normalne trzymanie dystansu i nie wspieranie banderowców na Ukrainie jest pro-rosyjskim zachowaniem?

Ta sprawa ma dwa aspekty. Aspekt propagandowy i aspekt rzeczywisty. W aspekcie propagandowym Korwin przegrywa totalnie, albowiem jest politykiem polskim. Natomiast w rzeczywistości każda agresja zbrojna bez większego uzasadnienia (bo to, że na danym terenie mieszka większość tak jak na Krymie, to nie jest powód) jest złem. Poza tym pan JKM popełnia zasadniczy błąd przykładając do historii miarkę legalizmu. Z tego zawsze wyjdą absurdy pt, że np. Car Mikołaj był lepszy niż Józef Piłsudski. Historia jest jaka jest i przykładanie do niej wszelakich ideologii (do badań historycznych) jest poważnym błędem, którego konsekwencją jest bełkot. Natomiast co do pozostałych rzeczy mówionych przez pana JKM, to z wieloma się zgadzam. Na pewno jest mi bliższy ideowo niż np. Magdalena Środa, ale to chyba oczywiste.

Kto z PiS nadaje się na ministra finansów, zdrowia, obrony, infrastruktury, spraw wewnętrznych? PiS ma bardzo słabe kadry i nie szuka nowych zdolnych ludzi.

Niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ mam zbyt mało czasu. PiS ma na pewno lepsze kadry niż Platforma Obywatelska. My widzimy w mediach tylko, tzw. "pierwszy szereg". I tu także na wymienienie wszystkich ciekawych osób, o których się często nie mówi, a które wykonują ciężką pracę, nie starczyłoby czasu. Polecam przeczytać programu PiSu który jest bardzo obszerny. Niestety jeszcze nie został on podany w czytelnej, skrótowej formie, tak żeby był zrozumiały dla każdego odbiorcy. Ale mam nadzieję, że to niebawem nastąpi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pan jest z TYCH Potockich?

Jeżeli chodzi Panu o herb Szreniawa i mojego praszczura, którym był Wacław Potocki, to jestem w prostej linii od jego brata. Natomiast poza przypadkowymi koligacjami w przeszłości, nie mam nic wspólnego z rodziną Pilawitów, z której było wielu sławnych ludzi, noszących to samo nazwisko, ale nie mających z naszym rodem nic wspólnego. To taka specyfika polskiej szlachty. Na zachodzie jedno nazwisko - jeden herb W Polsce jeden herb, kilka rodzin (nazwisk).

Narodowa w treści i w formie wódka czy imperialistyczna whisk(e)y?

Jest takie powiedzenie: "wódko pozwól żyć". Nie słyszałem takiego powiedzenia o whiskey. Choć nie odmawiam jednego i drugiego.

Co Pan myśli o tym ze w prawicowych mediach było cicho na temat aresztowania Grzegorza Brauna?

Na portalu wPolityce.pl były o tym informacje cały czas. Za resztę nie odpowiadam.

Co Pan sądzi o szkodliwej działalności P. Zychowicza, który w najnowszej książce wybiela przynajmniej jednego zbrodniarza hitlerowskiego, a do kolaborantów zalicza Jerzego Giedroyca, Wacława Lipińskiego, Jana Szembeka?

Ostatnio mój stary kolega, jeszcze z Ligi Republikańskiej, wielki zwolennik pism wspomnianego Zychowicza, w rozmowie na ten temat rzucił mi słuchawką. To wszystko co mam na ten temat do powiedzenia.

Czy Rosja może zmieść Polskę i kraje nadbałtyckie z powierzchni ziemi?

To zależy od reakcji zachodu.

Fajna koszula. Gdzie taką kupić?

Żona kupiła w Gdańsku. Będzie zadowolona. Dziękuję.

Najlepszy kandydat na prezydenta Warszawy dla zjednoczonej prawicy to ... ?

Sasin, ale ma małe szanse na zwycięstwo. Ołdakowski - duże szanse na zwycięstwo, ale moim zdaniem gorszy od Sasina.

Śp. Prezydent Kaczyński przewidział obecną sytuację...ale wtedy przemysł pogardy Tuska i tak zwani "obiektywni dziennikarze" ojca Michnika i matki Agory i oczywiście Komorowski wyśmiewali się. Czy Polska teraz za zaniechania Tuska i włażenie Putinowi w d*** dostanie od ruskich baty?

Każde zaniechanie rozzuchwala przeciwnika. Jedyną szansą by ograniczyć agresywność Rosji było stałe monitorowanie poczynań Moskwy, np. tak jak to robił Lech Kaczyński w Gruzji. Natomiast polityka resetu jest polityką ślepego zaułka. Albowiem tylko rozzuchwala przeciwnika, nie dając nam nic. W ten sposób zaskoczony Tusk jak ks. Lemański z nastroju poddańczego, powodowany strachem wpadł w nastrój agresywny. W polityce takie wahania robią złe wrażenie i na pewno rozwścieczają przeciwnika, albowiem tak jak w życiu taka postawa jest nieczytelna. Należy czerpać nauki z historii. A 
Tusk mimo magisterium niewiele z niej rozumie.

Dobry wieczór. Krótkie pytanko i raczej retoryczne: Ksiądz Lemański czy towarzysz Lemański?

Ponieważ znam sprawę ks. Lemańskiego (pisałem o tym obszerny artykuł), jego największym problemem jest osobowość. Określa się ją mianem osobowości o cechach psychopatycznych. charakteryzuje się ona nienaturalną amplitudą nastrojów. Od nieuzasadnionej euforii w stosunku do ludzi, których się lubi, do nienawiści w stosunku do ludzi, których się nie darzy sympatią. Jako ksiądz powinien znać swoje słabości i starać się z nimi walczyć, dla dobra wiernych i swojego. Jeżeli do tego dobuduje się jeszcze ideologię, to z księdza zrobi się towarzysz.

Czy myśli pan że możliwe jest, że to Ukraina zestrzeliła malezyjski samolot aby wciągnąć jak najwięcej państw ,oraz co robił tam myśliwiec ukraiński?

Widoczna gołym okiem ruska propaganda. Na temat faktów się nie dyskutuje. Są zdjęcia, nagrania rozmów, wszystko wiadomo.

Dziękuję serdecznie za pytania. Do zobaczenia niedługo na kolejnym czacie. Pozdrawiam.

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.