E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Zapis czatu z Michałem Karnowskim

opublikowano: 5 grudnia 2013

Na wstępie - gratuluje roku istnienia - "w sieci" kupuje od początku... najlepszy i najbardziej prawdziwy tygodnik na rynku. Jak Pan odbiera ta śmieszną "rekonstrukcje" rządu i w jaki sposób Rostowski może odpowiedzieć kiedyś za tak drastyczne zadłużenie Polaków ?

Rekonstrukcja nic nie dała bo to jak pudrowanie trupa. A zadłużenie - coś przerażającego, tym razem rzeczywiście przejadamy Polskę!

Jakie jest Pana stanowisko wobec wizyty Jarosława Kaczyńskiego na Ukrainie?

Popieram! Śmieszy mnie trochę pełne pychy nauczanie niektórych polskich dziennikarzy jak powinna wyglądać wzorcowa demokracja. Może niech spojrzą krytycznie na nasze media, czy naprawdę nie ma u nas patologii i oligarchii, czy tak bardzo różni się nasz medialny świat od ukraińskiego? Wątpię. Pisze o tym dziś na wPolityce.pl

Przyznam się że odczuwam przesyt artykułami z dziedziny kultury. Czy nie można zmniejszyć trochę tą tematykę a dodać trochę artykułów w rodzaju tych które pisze np. Pani Wesołowska. No i czy nie można wzbogacić trochę tematyki ze świata. Odczuwam brak artykułów z dziedziny gospodarki ale również dotyczących innych krajów. Tam też można czegoś nauczyć się.

Uwagę przyjmuję. Kultury będzie tyle ile jest, ale nad wzmocnieniem działu gospodarczego myślimy

Na Ukrainie pojawiają się wypowiedzi, że Polska angażuje się w zbałamucenia Ukraińców by wstąpili do UE ponieważ po wstąpieniu w ramach UE możliwy będzie zwrot Polsce dawnych ziem i mienia na bazie prawa unijnego. Czy takie wypowiedzi nie spowodują niechęci do UE.

Mogą, ale sądzę, że Ukraińcy są mądrzejsi. Natomiast bez wątpienia Unia nie byłaby dla nich tylko miodem, tamtejszy przemysł zapłaciłby straszliwą cenę, a i z polski sporo produkcji by się wyprowadziło. Natomiast to daleka droga, protestujący wołają "Unia" a tak naprawdę chcą normalnej demokracji, uczciwszego państwa. I kierunek europejski stwarza na to szansę!

Czy próbowaliście przeprowadzić wywiad z Tuskiem?

Wielokrotnie składaliśmy prośby. Ale pan premier woli tych, którzy - jak np. Lis - nie zadają trudnych pytań, a całują go po rączkach. Dla porównania - Jarosław Kaczyński z prasa krytyczną wobec siebie rozmawia, np. z Newsweekiem, Wprostem, TVN

 

Może wprowadźcie licznik unikania wywiadów z Wami przez premiera. Gdzieś na okładce, rósłby z każdym tygodniem. I przy okazji uświadamiałby co nieco.

Pomysł dobry!

Panie Redaktorze, czy po 1989 roku do granic RP mogły powrócić Kresy? Oczywiście w mniejszej formie niż do 1939 roku, natomiast takie miasta, jak Wilno, Lwów znalazły by się w terytorium RP. Czy ma Pan wiedzę na ten temat? Czy warto zbadać tę sprawę dokładniej?

Obawiam się, że na każdej zmianie granic Polska by przegrała. To byłaby lawina. Dziś musimy się skupić na wzmacnianiu polskości na Wschodzie, wsparciu rodaków, odbudowie zabytków narodowych oraz pilnowaniu Ziem Odzyskanych, w tym Warmii, Mazur, Śląska. Na działania zmierzająca do rozmycia tam polskiej obecności idą miliardy marek, przepraszam, euro. A tymczasem patrzymy spokojnie jak rządzący województwem niejaki Gorzelik obrzuca Polskę obelgami.

Cieszy wynik wpolityce.pl , moim zdaniem potrzebna jest na portalu sekcja analityczna, komentująca również informacje... portal kresy.pl jest dla mnie dobrym tego przykładem... czy będzie następował rozwój portalu, czy wszystkie siły skoncentrowane są teraz na wSumie.pl?

Decyzja strategiczna jest taka, że wpolityce.pl i wSumie.pl będą naszymi podstawowymi ramionami internetowymi. Na wPolityce.pl szykujemy spore zmiany rozwojowe, ale nie sadzę by weszły w życie szybciej niż za kwartał.

Witam, ja to z trochę innej strony czyli myśli pan, że u nas jest w ogóle możliwa taka obywatelska postawa w sensie wyjścia ludzi na ulice pokazującej niezadowolenie z sytuacji naszego kraju i chęć zmiany rządów (nawet abstrahując od tego kto aktualnie rządzi) chodzi o sama możliwość po prostu, w naszym kraju i mentalności obywateli wykonalne czy awykonalne?

Tylko czy samo wyjście na ulice dużo zmieni? Na łamach "w Sieci" dr Fedyszak-Radziejowska przestrzegała wielokrotnie: Polski nie zmieni bunt na ulicach, zmienić ją mogą mądre elity, instytucje sprawnie działające, zdolne do wypracowania programu i wdrożenia. Natomiast w Polsce i to niedawno bywały większe manifestacje, choćby w sprawie TV Trwam.

Narodowa w treści i w formie wódka, czy imperialistyczna pędzona na myszach whisk(e)y? (być może się o to pytałem już Pana, a może pańskiego brata, nie pamiętam).

Tu pana rozczaruję, bo niemal w ogóle nie pijam mocnych alkoholi. Jeśli już to kieliszek wina.

Witam, przy założeniu że PiS nie osiągnie "masy krytycznej" pozostanie nadal w opozycji, w nowym parlamencie ukształtuje się koalicja lewicowo-peowska, co wówczas? Jaki na tą sytuację jest Pana scenariusz?

Tak jak już napisałem wyżej - to wtedy po roku będzie dogrywka. Sojusz PO z SLD wiele spraw wyjaśni, pokaże prawdziwy charakter tej władzy. Ludzie z biografiami solidarnościowymi w PO dziś utrudniają wielu wyborcom rozpoznanie iż to jest kontynuacja rządów Millera, chwilami nawet gorszej jakości.

Czy planujecie współpracę z TV TRWAM? Po wprowadzeniu na multipleks można by ją nieco unowocześnić i stworzyć poważnego gracza na rynku tv informacyjnych.

To nie zależy od nas, ale nie sądzę. Jestem jednak pewien, że TV Trwam sobie poradzi. Ta stacja ma wiele atutów, a wiem, że intensywnie pracuje nad zmianami.

Śledząc wasze artykuły nie sposób nie zauważyć po której stronie sceny politycznej usytuowane są Państwa poglądy. Czy jest w dzisiejszym dziennikarstwie miejsce dla niezależnych i bezstronnych mediów, które potrafią zachować obiektywizm dziennikarski nie bratając się z żadnym z obozów politycznych?

My się z nikim nie bratamy. Piszemy sprawy tak jak widzimy. Natomiast to co pobrzmiewa w Pana pytaniu to oczekiwanie, że pojawią się dziennikarze, którzy nikomu nie będą wchodzili w drogę. I tu faktycznie - nie my.

Czy uważa Pan, że PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim w ogóle chce zdobyć władzę czy rola opozycji całkowicie im wystarcza ?

Pewnie i w PiS, jak wszędzie, jest nieco oportunistów i wygodnickich, ale to chyba nie jest dominujący nurt w tej partii. Czasami aż prosiłoby sie o więcej zimnego realizmu i planowania...

Gdyby Pan miał powiedzieć, kto dla Pana jest największym autorytetem to kogo by Pan wybrał i dlaczego ?

W moim najgłębszym przekonaniu dziedzictwo sp. Lecha Kaczyńskiego, oparte na głębokiej wiedzy i doświadczeniu, nadal zawiera najlepszy program dla Polski.

Dobry wieczór.
Jeżeli Ukraina byłaby w UE, to jak Pan widzi możliwość prowadzenia polityki historycznej przez Polskę względem Ukrainy? Pamięć jest bardzo ważna... czasami tego brakuje. Jeżeli pamiętamy krzywdy Nam wyrządzone przez Niemcy i Rosję, to dlaczego mielibyśmy zapominać o Ukrainie. Wydaje mi się, że jest to decyzja bardzo trudna.

Proszę zwrócić uwagę, że Jarosławowi Kaczyńskiemu udział w rozmaitych inicjatywach upamiętniających rzeź wołyńską nie przeszkodził w dobrym przyjęciu w Kijowie. Zatem na prawdzie można dużo zbudować. Trzeba mówić co nam zrobiono, to była niewybaczalna rzeź, a jednocześnie pracować nad pojednaniem i współpracą. Każdy układ zbudowany na kłamstwie i zapomnieniu prędzej czy później pęka. Przykładem obecna postawa Niemiec, który polskie pragnienie pojednania po 1990 roku wzięli za słabość, a teraz zaczynają sobie harcować, zakłamywać historię, manipulować, zmywać z siebie to potworne, niespotykane w historii barbarzyństwo jakiego się dopuścili. Szkoda, że elity III RP nie słuchały ostrzeżeń.

Jak ze sprzedażą "wSieci" ? Rośnie, maleje, stoi?

Różne wydania mają różne wyniki, to jasne. Jest stabilna, a wynik za pierwsze trzy kwartały to ponad 95 tys. każdego wydania.

Moje pytanie wyda sie Panu naiwne, ale ja mieszkam za granica. Czy Polacy naprawdę nie są świadomi rozmiarów klęski gospodarczej w jakiej znalazł sie kraj podczas rządów PO

Celne pytanie. Każdy z osobna widzi, ze jest źle, ale w telewizji ogląda jak jest dobrze. Sądzi wiec, że to tylko jemu gorzej się wiedzie, że tyłków jego gminie młodzi zwiewają... Poza tym ludzie w Polsce umieją - jak mówią socjologowie - łapać stabilizację na niższych poziomach. Stąd popularność dyskontów. Zatem przełom nastąpi wtedy gdy jedni zobaczą jak jest u innych, gdy niezadowoleni policzą się. Władza robi dużo by to nie nastąpiło, stąd np. represje wobec TV Trwam.

Czy jesteście zapraszani do TV Republika i odwrotnie czy Wy zapraszacie ich np. w sobotę do radia.

Tak, tak. Np. w sobotnim poranku często gości, co nas cieszy, red. Joanna Lichocka. My przyjmujemy zaproszenia, w miarę możliwości, do wszystkich uczciwych mediów. Chociaż niestety dla wielu fakt, że nie śpimy w studiach TV jest dowodem jakiegoś chłodu wobec innych mediów. To nieprawda, mamy bardzo dużo pracy u siebie, proszę zrozumieć, że jesteśmy odpowiedzialni za własne przedsięwzięcia przede wszystkim.

Panie Michale. Jak żyć... po przegranych wyborach? Koalicja PO-SLD w zasadzie jest klepnięta. 4 kolejnych lat nie przetrwamy bo finanse państwa się zawalą i będzie gorzej niż w Grecji. Kredyty hip. zostaną postawione w stan natychmiastowej wymagalności. W polityce fiskalnej obserwuję bardzo niepokojące ruchy. Będą chcieli nas oskubać do zera. Co robić? Tworzyć jak w US małe społeczności w kontrze do struktur państwa, bo już w tej chwili państwo podchodzi do obywatela jak bandzior na gościńcu?

W mojej ocenie nawet jeśli będzie koalicja PO-SLD to na krótko. Prawdziwa zmiana wymaga cierpliwości, ale nadejdzie. Czy to jest jakieś pocieszenie?

Co Pan sądzi o pomyśle, by zamiast powszechnie krytykowanych dodatków wstawić jeden stały, cotygodniowy dodatek o charakterze takim, jaki miało mieć "W sieci", gdyby nie spotkanie pod śmietnikiem - tj. zawierający przedruki ciekawych tekstów z internetu?? To byłby "powrót do korzeni" i rozwiązanie drażliwej kwestii dodatków. Co Pan sądzi o tym pomyśle???

Cóż, dodatki tematyczne nam jednak dużo dają. Np. dzięki tym o wychowaniu, rodzinie, edukacji sięgają po pismo ludzie zwykle nas nie kupujący. To pozwala dotrzeć do nowych czytelników. Ale Pana pomysł - bardzo ciekawy. Przedstawię redakcji, dziękuję!

Mam pytanie na temat działu historia. Czemu cały czas piszecie tylko o PRL? I to w dodatku prawie że lukrując ten okres Polski. Tymczasem artykuły redaktora Lady np. na temat przemysłu IIRP wydają mi się o wiele ciekawsze a same II RP w mojej opinii zasługuje na większe docenienie. Co Pan sądzi na ten temat?

Zgoda, jest tak jak Pan opisuje. Tak staramy się robić. Ale możliwe, że proporcje czasem się zagubią. Poprawimy się, polecam też miesięcznik w Sieci Historii. Tam akurat o PRL bardzo, bardzo mało, a o II RP dużo!

Zaproponujcie wywiad L. Wałęsie, jakby dobrze zakręcić to może zgodziłby się.

Ale kto by to potem przetłumaczył na język zrozumiały? Toż on od Sasa do Lasa - chwali Palikota z Matką Bożą w klapie, czuje się spadkobierca "S" i chce pałować związkowców... Chyba lepiej dać sobie spokój i zostawić te zabawy innym

Czy "prawica razem" ma szanse na bycie czymś więcej, niż tylko żartem w polskiej polityce?

Wyczuwam ironię, ale to nie jest tak. Także w opozycji można mieć wpływ na losy kraju. I stawiam tezę, że gdyby nie PiS, który miał być po Smoleńsku zlikwidowany, minister Sikorski naprawdę oddałby Berlinowi i Brukseli polską suwerenność. A dziś już się z tych słów wycofuje. Znaczące. Warto bić się o sprawy ważne, święte, a taką jest polska państwowość i tradycja, zawsze i wszędzie.

Czy nie uważa Pan, że im mniej Antoniego Macierewicza w mediach tym sondaże rosną Pis-owi?

Dla wielu idealny PiS to pani Kluzik-Rostkowska na czele. Ale jak się kończy miękka opozycyjność w tym systemie każdy może zobaczyć na wielu przykładach.

Co Pan sądzi o Ruchu Narodowym? Czy według Pana wzrost poparcia względem tej siły podzieli prawice? --- Ruch Narodowy szansą czy zagrożeniem dla Polski - proszę uzasadnić swoją odpowiedź.

Było już chyba ze sto debat z takim zadaniem dla prelegentów. A ja bym wolał zobaczyć w działaniu ową mityczną sprawność i świeżość Ruchu Narodowego. Na razie nie widzę. Dyskusja wydaje się zatem próżna.

KNP + Ruch Narodowy + Gowinowcy. Widzi Pan szanse na sukces takiej koalicji? Sukces rozumiem jako wejście do Sejmu.

Jeśli by przetrwali razem tydzień to kto wie. Ale Korwin ostatnio jasno zadeklarował w "Najwyższym czasie!" - nie ma o tym mowy, idą sami.

Zastanawia mnie jedna rzecz: Dlaczego media nie krytykują J. Kaczyńskiego w związku z jego wyjazdem na Ukrainę, a wprost przeciwnie: obrazują całą sytuacje obiektywnie, a jego przeciwnicy (np. Michnik) wypowiadają się na jego temat bardzo uprzejmie. ??

Uprzejmie jak uprzejmie... Zależy kto. Niejaki Kuźniar z TVN pluje na Twitterze, pokazują tylko jakieś migawki, a Michnik twierdzi iż JK "zachował się jak prawdziwy patriota". Znaczy - na co dzień nim nie jest, takie upupianie.

jak Pan skomentuje wygrywanie rywalizacji o czytelnika z gazetą "Do Rzeczy'' ?

Nie patrzymy na to w ten sposób. Obserwujemy dane sprzedażowe, dobre wyniki "w Sieci" cieszą, ale zawsze przeważa w nas radość, że choć na rynku tygodników jest jako taka równowaga poglądów.

 

Serdecznie dziękuję Państwu za spotkanie! Zapraszam na łamy "w Sieci" i portali wPolityce.pl oraz wSumie.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.